Kategorie

Historia i przesłanki opracowania narzędzi Lindstrom

Historia kompanii Lindstrom
 
Kompania Lindstrom została utworzona w 1856 roku i od razu stała się liderem w produkcji precyzyjnych narzędzi. Jako najstarsza marka, Lindstrom pozostaje na dzisiaj światowym liderem i, przede wszystkim, ze względu na stałe dążenie do doskonałości technicznej i zrozumienia potrzeb rynku oraz z przyczyny ciągłego wdrażania najnowszych technologii.
Metalurgia, technologia produkcji oraz wysoko wykwalifikowani specjaliści (zwłaszcza w hartowaniu stali) są znakiem rozpoznawczym tego światowej sławy szwedzkiego producenta.
Niektórym firmą udało się wdrożyć pewne rodzaje szlifowania z produkcyjnego procesu Lindstrom. Inne próbowały skopiować kształt, wygląd, a nawet istniejące numery katalogowe obcążków Lindstrom. Tak czy inaczej, nikomu nie udało się umiejętnie połączyć wszystkie elementy, wymagane do osiągnięcia takiego poziomu rozpoznawalnej w świecie jakości produkcji, który jest nierozłącznie związany z obcążkami Lindstrom.
 
Obcążki Rx8211 to połączenie dobrej widoczności, zapewnienie wygodnej pozycji ręki i narzędzia oraz małych wymiarów i wysokiej wytrzymałości. To jedno z najlepszych narzędzi z głowicą kątową na rynku i prosty przykład prawdziwego narzędzia Lindstrom - precyzyjnego i wytrzymałego.
 
 
Przesłanki opracowania precyzyjnych narzędzi Lindstrom
 
Początkowo obcążki były przeznaczone do wykonania ciężkich prac, takich jak krojenie drutów dużej średnicy i drutów, stosowanych w telekomunikacji. Żeby spełnić oczekiwania operatorów liniowych i innych pracowników, producenci narzędzi opracowali obcążki, które pozostawały szeroki piramidalny fałd na płaszczyźnie przekroju drutu. One cechowały się wystarczającą twardością do przenoszenia obciążeń, wynikających na krawędziach tnących narzędzia.  Poza tym, obcążki powinny były zaprojektowane z dużym zapasem bezpieczeństwa i powinny wytrzymywać upadek z dziesiątego piętra budynku bez poważnych uszkodzeń.
 
Osoba montująca zespoły elektroniczne za 1 miesiąc może zrobić więcej cięć, niż elektryk za całe życie
 
Jednak z rozwojem elektroniki i innych pokrewnych dziedzin powstają co raz bardzie zróżnicowane wymagania do narzędzi, a szczególne  do obcążków. Na przykład, wiele osób uważało, że elektryk robi wiele operacji cięcia. Niemniej jednak elektryk może wykonać mniej cięć w swoim życiu niż elektronik za jeden miesiąc! Właśnie z powodu zapotrzebowania na wykonanie tysiąca cięć drutów o małej średnicy stworzyło potrzebę opracowania zupełnie nowych i innowacyjnych technologii.
 
 
Obcążki Rx8140 z antystatycznymi uchwytami Micro-Tip®
Pojawiło się zapotrzebowanie na małe obcążki, zdolne do cięcia drutów małego przekroju oraz innych drutów większych średnic, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Dodatkowo, należało wziąć pod uwagę wymagania, że w przypadku komponentów elektronicznych pierwotne znaczenie mają dalsze właściwości lutownicze powierzchni drutów. Po obcięciu końcówki drutu powinny być całkowicie zamknięte i nie może wystawać miedź (lub inny materiał podłoża).
Powstał również problem z pracą w ciężko dostępnych miejscach, ponieważ nie wszystkie obcążki nadawały się do pracy w takich warunkach. Kolejnym wyzwaniem dla producentów obcążków stało się przeniesienie siły uderzenia mechanicznego na wrażliwe elementy półprzewodnikowe. Należy zwrócić uwagę, że nie patrząc na stwierdzenie producentów, nie istnieje żadnych tajemniczych lub wręcz "magicznych" materiałów i procesów, które pozwalają stworzyć "super obcążki" do wszystkich zastosowań. W każdym wypadku powinna być przeprowadzona "analiza kompromisu" w projektowaniu i wyborze narzędzia do zaspokojenia podstawowych potrzeb eksploatacyjnych. Na przykład:
Zrozumienie wszystkich tych kompromisów jest kluczowym czynnikiem w podjęciu obiektywnej i ekonomicznej decyzji wyboru odpowiedniego narzędzia do konkretnego zastosowania.
 Obcążki Rx8211 to połączenie dobrej widoczności, zapewnienie wygodnej pozycji ręki i narzędzia oraz małych wymiarów i wysokiej wytrzymałości. To jedno z najlepszych narzędzi z głowicą kątową na rynku i prosty przykład prawdziwego narzędzia Lindstrom - precyzyjnego i wytrzymałego.
Materiały
 
Podstawą każdego narzędzia jest materiał, z którego ono zostało wykonane. Właściwości materiałów mogą ulegać znaczącym zmianą w razie nawet najmniejszych zmian w ich składzie. Najmniejsza zmiana składników wpływa na jakość stali i specjaliści Lindstrom w ciągu prawie 150 lat udoskonalają recepturę stopów.
Stal z dodatkiem 1% węgla, małej ilości chromu i innych materiałów według swoich właściwości jest zbliżona do stali o wysokiej wytrzymałości wykorzystywanej do produkcji łożysk.  Taki sam materiał stosuje się w produkcji obcążków serii Rx i 80 firmy Lindstrom.
 
Elastyczność
Jednym z zadań podczas opracowania narzędzia, podobnie jak w trakcie jego użytkowania jest znalezienie możliwości zwiększenia żywotności narzędzia. Zmniejszyć żywotność głównie jest związane z wykorzystaniem narzędzi w warunkach innych, niż dopuszczają charakterystyki, uwarunkowane twardością materiału.
Zastosowanie stali łożyskowej z obróbką cieplną zapewnia ogromną elastyczność i wytrzymałość, co pozwala wytrzymać ciężkie uderzenia i jednocześnie zachować pierwotny kształt bez uszkodzenia.  Jest to jedną z przyczyn, która wyznacza, że obcążki Lindstrom mają większą żywotność w porównaniu do innych marek stosowanych w tych samych warunkach.
 
Smarowanie
Jeszcze jedna charakterystyka, która została odnotowana przy użyciu obcążków Lindstrom, to lekkość wykonania cięcia. Wygląda na to, jakby obcążki posiadają wewnętrzny system smarowania, który ułatwia pracę. Pozwala to zmniejszyć zmęczenie operatora.
 
Twardość
Każdy gatunek stali ma swoje własne cechy, każdy cechuje się odpowiednim poziomem twardości.  Jeśli stal pewnej marki nadmiernie zahartować, ona robi się krucha. Z drugiej strony niedostateczne hartowanie znacznie zmniejsza żywotność narzędzia. Główne czynniki, które robią proces hartowania kompleksową nauką to kontrola chłodzenia (po hartowaniu) i ocena właściwości wytrzymałościowych stali.
Obcążki Lindstrom cechują się twardością 63-65 jednostek według Rockwella w skali C. To największa wytrzymałość wśród wszystkich dostępnych na rynku obcążków. W przypadku większości producentów zapewnienie takiej wytrzymałości narzędzi prowadzi do zwiększenia poziom jego uszkodzeń.
Obcążki Lindstrom charakteryzują się znacznie mniejszą ilością uszkodzeń nawet przy użyciu w trybie, który przekracza (jak to często bywa) ich wytrzymałość, dzięki stosowaniu wysokiej jakości stali, należnej kontroli produkcji i większemu zahartowaniu narzędzi.
 
Wykorzystanie obcążków RX8140 z tradycyjnym uchwytem