Kategorie

Obcążki Lindstrom. Forma głowicy i sposób szlifowania

FORMA G‎ŁOWIC
Rozmiary i kształty obcążków różnią się w zależności od zastosowania.  Niemniej jednak, istnieją cztery podstawowe rodzaje głowic, każdy z których ma swoje odmiany.
Owalna głowica
Najbardziej popularną formą głowicy obcążków jest owalna forma. Połączenie wytrzymałości i elastyczności, owalna głowica może wytrzymać i rozprowadzać wpływ od cięcia, jest wykorzystana do różnych zadań. Kształt głowicy w połączeniu z materiałem bazowym, unikalną metodą produkcji Lindstrom, rodzajem szlifowania i utwardzania narzędzi wyznacza zdolność do cięcia obcążków. Obcążki Rx 8130 z miniaturową owalną głowicą potrafią ciąć kabel średnicą do 1,25 mm. Obcążki Rx 8130 są zdecydowanie mniejsze od analogicznych modeli innych producentów, zostały opracowane do cięcia kabli takiej samej średnicy. To są najmniejsze obcążki w świecie!
 
Głowica klinowa 
Klinowa głowica pozwala poszerzyć spektrum wykonywanych zadań poprzez zwiększenie dostępu do ciężko dostępnych miejsc. Obcążki Lindstrom z klinową głowicą mają takie same właściwości tnące jak i modele z owalną głowicą, jednak należy zauważyć że mają mniejszą wytrzymałość, więc nie należy ich stosować w warunkach większych obciążeń.
Obcążki z klinową głowicą Rx 8143 zapewniają lepszy dostęp i posiadają dobre właściwości tnące
 

 
Głowica klinowa cienka

Cienka klinowa głowica to najmniejsza głowica stosowana w standardowych obcążkach. Jeszcze większy zasięg w porównaniu ze zwykłą klinową głowicą zapewnia niski profil głowicy.  Ten rodzaj głowicy ma znaczne zalety, ale ma nieznacznie mniejsze właściwości tnące. 
Obcążki z cienką klinową głowicą należy stosować tylko w granicach podanego przez producenta zakresu właściwości tnących.

Obcążki z cienką klinową głowicą Rx 8146 zapewniają lepszy dostęp i pole widzenia nawet podczas skomplikowanych prac

Głowica kątowa

Ten rodzaj głowicy również jest nazywany ukośnym z przyczyny ukośnego położenia głowicy w stosunku do obudowy obcążków. Taki kształt pozwala pracować w ciężko dostępnych miejscach. Również obcążki z takim położeniem głowicy mogą być stosowane do obcinania końcowych elementów, montowanych w otworach, przy czym ręka operatora będzie w wygodnej pozycji. Właściwości tnące takich obcążków będzie zmieniać się w zależności od modelu, ale jednak należy zachować ostrożność pod czas stosowania.

Obcążki Rx 8247 zapewniają lepszy dostęp i szersze pole widzenia operatora

Głowica z końcowym szlifowaniem

Jedną z odmian klinowej cienkiej głowicy jest głowica z końcowym szlifowaniem. Obcążki z taką głowicą idealnie nadają się do prac z wieloskładnikowymi elementami oraz w razie obecności w drukowanym węźle lub montażu elektronicznych komponentów, zmontowanych zbyt często.

 
RODZAJE SZLIFOWANIA
 
Opis rodzajów szlifowania jest najbardziej niezrozumiałym obszarem i zasługuje dokładnego zbadania, ponieważ tu nie istnieje standardowej terminologii i każdy producent proponuje swój własny opis rodzajów szlifowania. Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami szlifowania stanowi podstawę prawidłowego doboru obcążków.
Użytkownik koniecznie musi wiedzieć jaki typ cięcia potrzebuje i jaki wygląd powinien mieć obcięty koniec zakończenia komponentu. Jest to szczególnie ważne w produkcji samochodów wysokiego standardu oraz w pracy z aparaturą wojskową lub urządzeniami wysokiej klasy high-end.
 
Szlifowanie Semi-Flush
Szlifowanie Semi-Flush pozostawia wyraźną piramidalną fałdę w płaszczyźnie cięcia drutu, obcążki z takim szlifowaniem od lat są produkowane przez wszystkich producentów. Ten rodzaj szlifowania jest dopuszczalny do prowadzenia ogólnych prac elektrycznych oraz dla amatorów, gdy najważniejsza jest cena narzędzia. 
Ten typ ostrzenia jest stosowany w przypadkach, gdy nie ma wymagań co do formy płaszczyzny cięcia, jego niezawodności i dokładności oraz gdy nie jest przewidziane użycie drutu z bardziej twardych materiałów, zapewnia wysoki stopień niezawodności cięcia. 
Szlifowanie Micro-Bevel®
Szlifowanie Micro-Bevel® zostało opracowane do stosowania w montażu aparatury elektronicznej.  Wygląd płaszczyzny cięcia znacząco rożni się od cięcia narzędziami zaostrzonymi metodą Semi-Flush. Po wykonaniu cięcia za pomocą obcążków ze szlifowaniem Micro-Bevel®  na powierzchni cięcia pozostaje cienka fałda, która jednak jest znacząco mniejsza, niż w razie wykorzystania szlifowania Semi-Flush. Dzięki swej konstrukcji obcążki Lindstrom z szlifowaniem Micro-Bevel® są lepsze od innych obcążków, które na chwile obecną są produkowane, względem zakresu właściwości tnących i różnych zastosowań. Na przykład: obcążki Lindstrom modelu Rx8130 mają zakres cięcia od 0,2 mm do 1,25 mm, jednocześnie cechując się najmniejszą głowicą.
Bardziej Istotną wadą tego typu ostrzenia jest odczuwalny wpływ siły osiowej na drut lub wyjście, wynikającej w czasie cięcia, dlatego głównym obszarem ich zastosowania jest cięcie przewodów, a nie końcówek komponentów.
 


Szlifowanie Flush
 
Po przecięciu drutu obcążkami z szlifowaniem Flush w płaszczyźnie przekroju pozostaje słabo zauważalny, bardzo cienki fałd, który praktycznie nie ma wpływu na późniejsze lutowanie. Wpływ osiowej siły na końcówkę w moment cięcia nie jest szkodliwie dla większości komponentów. Przy czym, dopuszczalne obciążenia są podobne, jak dla szlifowania Micro-Bevel®. Właśnie dlatego, Flush jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym rodzajem szlifowania. Stosowanie tego rodzaju szlifowania jest uwarunkowane chęcią lub wymogiem zapewnienia płaskiej i gładkiej płaszczyzny przekroju drutu lub końcówki komponentu.
Poprawa szlifowania Flush 
Większość producentów oferuje szlifowanie, które faktycznie pozostawia o wiele mniejszą fałdę, co zapewnia producentom możliwość spełniać wymagania lutowności i złagodzić skutki oddziaływania na końcówki. Taki fałdzisty przekrój jest uważany za dopuszczalny dla większości zaawansowanego technologicznie sprzętu, lecz powstaje niektóra niejasność, związana z szerokością i wysokością fałdy po cięciu, ponieważ jej rozmiar będzie wahał się od producenta do producenta.
Jednoznacznie można stwierdzić iż, czym większe wymiary mają fałdy pozostające po cięciu, tym mniej dopuszczalny jest przekrój. Znaczącym aspektem jest rozumienie tego, że obcążki zużywają się i gabaryty fałdu zwiększają się i w jednej przepięknej chwili mogą przekroczyć próg dopuszczalnej jakości cięcia. Poza tym, czym większy jest fałd, tym bardziej wysoki mechaniczny wpływ jest wywierany na końcówkę komponentu.
 
Szlifowanie Ultra-Flush®
Wynika pytanie: po co, w ogóle jest potrzebny fałd na płaszczyźnie przekroju? Inżynierowie Lindstrom opracowali szlifowanie Ultra-Flush®, które nie pozostawia żadnego fałdu na powierzchni cięcia, co zapewnia najlepszą jakość lutowania. Szlifowanie Ultra-Flush® składa się z dwóch płaskich powierzchni z prawie niewidoczną linią podziału. Tylko samonastawne gwintowe połączenie obcążków, wykorzystywane przez firmę Lindstrom oraz specjalnie opracowany promień tnących krawędzi pozwalają zapewnić niezawodne zamknięcie krawędzi obcążków ze szlifowaniem Ultra-Flush®.
Podczas cięcia nie powstaje żadna siła uderzenia skierowana w kierunku części lub płyty. Niemniej jednak, krawędzie tnące takich obcążków są bardzo cienkie i, oczywiście, dopuszczalne obciążenie, a zatem maksymalna średnica przewodów jest mniejsza, niż w przypadku obcążków z innym szlifowaniem.
Z reguły, obcążki ze szlifowaniem Ultra-Flush® są stosowane do cięcia końcówek szczególnie wrażliwych komponentów, zamontowanych blisko siebie oraz w przypadku, gdy przedsiębiorstwo ma standard, który zaleca stosowanie wyłącznie tego typu szlifowania.