Kategorie

Zalecenia w sprawie wyboru obcążków i kombinerek Lindstrom

Zalecenia w sprawie wyboru obcążków i kombinerek Lindstrom

Decyzja w sprawie wyboru należnych obcążków z dużego asortymentu oferowanego przez Lindstrom, może stanowić, delikatnie mówiąc, problem. Dodatkowo, jeszcze są wiele opcji. Do specjalistów Lindstrom często wpływają pytania: "Dlaczego wasza oferta narzędzi ręcznych jest taka szeroka, zwłaszcza obcążków?". Istnieją dwie główne przyczyny tak szerokiej oferty. 

Po pierwsze, zakres zadań wykonywanych przez to narzędzia jest praktycznie nieograniczony. Z punktu widzenia zastosowania bardziej specjalistyczne narzędzia są częściej używane do uzyskania technicznie uzasadnionych efektów. W dodatku, wymagania dotyczące wymiarów, typy materiałów do cięcia lub zagięcia oraz do wyników końcowych często ulegają zmianom, zwłaszcza w warunkach współczesnej szybkomontowanej produkcji. Więc, utrzymanie szerokiego asortymentu zapewnia państwu pewność, że potraficie znaleźć dobre rozwiązanie do przyszłych stosowań, które obecnie nie są stosowane.
Po drugie, szerokie spektrum stosowania nie jest jedyną przyczyną utrzymywania tak szerokiego asortymentu. Rzecz w tym, że większe znaczenie od wszystkich podstawowych zaleceń w sprawie bezpieczeństwa i ochrony pracy mają preferencje operatora, które polegają na wygodzie pozycjonowania, widoczności, osiągalności, obecności doświadczenia i tak dalej i te przewagi zmieniają się w zależności od operatora i każdy z nich do wyboru narzędzi używa tylko dwa parametry - dobrze czy źle. Więc, zamiast tego, żeby przekonywać użytkowników wybrać potrzebne narzędzie z ograniczonego asortymentu, co jest prostszym wariantem dla producenta, specjaliści Lindstrom preferują w całości sprostać wymaganiom i zapewnić zadowolenie potrzeb użytkowników. Oznacza to, że należy im zaoferować szeroki asortyment produkcji.
Lecz nawet rozumiejąc powyższe, dość często wybór odpowiedniego narzędzia jest ciężkim zadaniem! Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru, natomiast podstawowe parametry wyboru obcążków są przedstawione w tabeli. 1.
 
Jaki rodzaj cięcia potrzebujesz?
  1. Jeżeli rodzaj cięcia nie ma większego znaczenia, możesz wybrać obcążki z szlifowaniem Micro-Bevel, ponieważ krawędzie tnące tych obcążków zapewniają najszerszy zakres cięć i największy termin eksploatacji podczas różnych zastosowań.
  2. Jeżeli nie odpowiada Ci szlifowania Micro-Bevel, wybierz obcążki ze szlifowaniem Flush.
  3. Wykorzystaj obcążki ze szlifowaniem Ultra-Flush tylko w razie takiej potrzeby, ponieważ praca z nimi wymaga szczególnej ostrożności.
Jakie rodzaje materiałów i jakie średnice zamierzasz ciąć?
Właściwości tnące obcążków są podane względem drutu miedzianego. Lecz, dość często musimy przeciąć nie tylko miedziany drut.
Tnące właściwości obcążków Lindstrom jest zmienna względem miedzi, ponieważ to standard dla wszystkich obcążków. Parametry niektórych obcążków są podane względem innych, bardziej twardych drutów, jak na przykład, drut prężny. Ale najprawdopodobniej nie potrzebujesz cięcia wyłącznie drutu sprężynowego.
Ale, prawie wszystkie materiały, które możesz ciąć, pod względem twardości mieszczą się w zakresie - pomiędzy miedzianym a sprężynowym drutem.
Więc należy odnieść się do zdrowego rozsądku. Na przykład: Jeżeli materiał jest bardziej twardy od miedzi - na pewno ma większą od niej twardość?! Pozwala to zwęzić poszukiwanie odpowiedniego narzędzia.
 
Czy potrzebujesz zwiększenia zasięgu?
Jeżeli potrzebujesz zwiększenia zasięgu pracy - wybierz obcążki z owalną głowicą największego z możliwych wymiaru, ponieważ wymiar zapewni największą wytrzymałość głowicy. Istnieje pewien fakt, mający miejsce podczas montażu lub remontu, który polega na tym, że obcążkami w miejscu pracy lub w polnych warunkach jednocześnie lub w różny czas trzeba będzie ciąć coś większe według rozmiaru lub twardsze, niż to, do czego one zostały zaprojektowane. Dlatego ma sens wybór obcążków Lindstrom, które chociaż i są "technicznie obciążone", lecz specjaliści Lindstrom nadal oferują wybór najbardziej wytrzymałych i największych narzędzi z całego asortymentu. Pomoże to zaoszczędzić dużo pieniędzy - narzędzie o wiele łatwiej poradzi sobie z niewłaściwym użytkowaniem i nadal będzie wykazywało doskonałe wyniki.
Jeśli potrzebujesz większego zasięgu pracy, możesz wybrać obcążki z mniejszą głowicą. Jeśli ten wybór okaże się nieudanym z powodu konieczności wyjścia poza granice zakresu właściwości tnących narzędzia, a potrzebny zasięg nie zostanie osiągnięty - należy wybrać obcążki z zawężoną głowicą.
Jeśli zawężoną głowica nadal nie pozwalają wykonać żądaną operację - w następnej kolejności wybierz obcążki z cienką zawężoną głowicą.
 
Czy potrzebujesz zwiększonego zasięgi względem kąta stosowania?
W takich wypadkach należy wybierać obcążki z głowicą kątową lub z końcowym szlifowaniem. W każdym bądź wypadku, obcążki z szlifowaniem należy wykorzystywać ze szczególną ostrożnością.
 
Czy jest wymagana antystatyczna ochrona narzędzi?
Jeżeli tak - wybierz narzędzia z serii Rx, opatentowane ergonomiczne uchwyty których posiadają niezbędne właściwości antystatyczne.
 

Czy jest wymagane mocowanie przewodów?
Jeżeli tak - zamów mocowanie do przewodów modelu 813 do obcążków serii RX 8130 – 8132 lub mocowanie do przewodów modelu 814 do obcążków serii RX 8140 – 8148.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mocowanie obciętego przewodu

Tabela 1. Instrukcja doboru obcążków Lindstrom

Wyjaśnienia do tabeli 1.

 Wymiary głowic narzędzi Lindstrom
 
Forma głowic narzędzi LindstromRodzaje szlifowania narzędzi Lindstrom